Haziran 17, 2019, 10:54:55 S
Haberler:

De ki: (Sizi imana davet ettiðimiz) O (Allah) çok esirgeyicidir; biz O'na iman etmiþ ve sýrf O'na güvenip dayanmýþýzdýr. Siz kimin apaçýk bir sapýklýk içinde olduðunu yakýnda öðreneceksiniz! (Mulk -28)

Annemin Etli Güveci

Balatan Resulehasret, Kasm 15, 2008, 05:35:10 S

« nceki - sonraki »

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

Aa git

Resulehasret

MALZEMELER:
• 1adet kuzu kol yada
kemiksiz iri parça et (1,5 kg-2 kg aðýrlýðýnda)
• 6 adet orta boy patlýcan
• 2 adet orta boy kuru soðan
• 3-4 adet çarliston biber
• 1 tatlý kaþýðý tuz, karabiber
• 12-15 diþ sarýmsak
• 3 adet orta boy domates
• 1 çorba kaþýðý tereyaðý
aman DÝKKAT• Buzdolabýnýzdaki kötü kokularý gidermek için bir tabaða koyduðunuz limon dilimlerini buzdolabýnýzýn en alt gözüne yerleþtirmeniz yeterli olacaktýr

yapýlýþý
Yaklaþýk 1,5-1800 gr en fazla 2 kg aðýrlýðýndaki kuzu kol etini iri kemiklik parçalar halinde kasabýnýza dilimlettirin. Yaklaþýk 7-8 parça eti bir güvecin yada geniþ bir çelik tencerenin en altýna yan yana dizin. Kuru soðanlarýn kabuklarýný soyup, her birini altýya bölün ve etlerin üzerine yerleþtirin. Bir çay kaþýðý kadar tuz, karabiber serpiþtirip bir kenarda bekletin. Öte yandan sebzeleri hazýrlamak üzere patlýcanlarý alacalý yani aralýklý olarak soyun. Önce uzunlamasýna dörde bölüp, baþ parmak büyüklüðünde dilimleyin ve bol tuzlu suda acýsýnýn çýkmasý için 30 dakika kadar bekletin. Biberleri ayýklayýp iri halkalar þeklinde dilimleyin. Sarýmsaklarý ayýklayýn. Domatesleri de ister kalýn halka isterseniz iri kuþbaþý et formunda doðrayýn. Þimdi güveç yada tencerenizi önünüze alýn. Patlýcanlarýn üçte birini soðanlarýn üzerine yerleþtirip^ bir miktar yeþil biber koyun. Üç dört dilim domatesle beraber, 3-4 diþ sarýmsaðý serpiþtirip, tuz ve karabiberle lezzetlendirin. Daha sonra tüm malzemeler bitinceye kadar bu sýralamaya devam edin. Ama en üstü domatesle bitirip, parçalara ayýrdýðýnýz tereyaðýný koyun. Sonra tencerenin yada güvecin aðzýný yaðlý kaðýt yada aliminyum folyoyla sýkýca sarýp, sonrada kapaðýný kapatýn. Sebzelerin kaynama sesini duyuncaya kadar 15-20 dakika orta ateþte piþirin. Sonra kýsýk ateþte, hiç su eklemeden 2 saat kadar piþirip, sýcak olarak servise sunun.

Kumsaati

gece gece yaw  :D
teþekkürler ettik hocam

mis@fir

offfffffffffffffff harika gözukuyo, annenizin ellerine saglik..

Resulehasret

Alnt yaplan: mis@fir - Aralk 13, 2008, 07:33:09 S
offfffffffffffffff harika gözukuyo, annenizin ellerine saglik..

Benim annem yapmadý malesef, baþkasýnýn anesinin etli güveci bu  :)

Bir daha yemek tarifi eklemeyeceðim karizmayý sarsýyorum yakýþmýyor bana  :D

Bevadih

:D CanHasan olmadý..mahrum etme bizi >:(

mis@fir

Alnt yaplan: Resulehasret - Aralk 13, 2008, 08:46:34 S
[quote author
  Benim annem yapmadý malesef, baþkasýnýn anesinin etli güveci bu  :)

Bir daha yemek tarifi eklemeyeceðim karizmayý sarsýyorum yakýþmýyor bana  :D

gec kaldiniz karizma sarsildi bile :)hem niye yakismasin yakisiyo yakisiyo.. tarifleriniz guzel ona bakin siz:D

Yukar git