Haziran 26, 2019, 08:11:41 S
Haberler:

Andolsun ki biz, (dünyaya) en yakýn olan göðü kandillerle donattýk. Bunlarý þeytanlara atýþ taneleri yaptýk ve onlara alevli ateþ azabýný hazýrladýk. (Mulk -5)

Kuzu Pirzolasý Topkapý

Balatan Resulehasret, Kasm 15, 2008, 05:28:51 S

« nceki - sonraki »

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

Aa git

Resulehasret

Malzemeler
2 adet kemikli bütün kuzu pirzola
3 diþ dövülmüþ sarýmsak
5-6 adet kýrýk tane karabiber
1 tutam kekik
1 tutam biberiye
Tuz, çiçekyaðý
Ýç pilavý için:
500 gram pirinç
100 gram tereyaðý
4 çorba kaþýðý zeytinyaðý
Yarým þu bardaðý çamfýstýðý
1 adet kuru soðan
250 gram tavuk ciðeri
Yarým su bardaðý kuþüzümü
1 tatlý kaþýðý þeker
Yeterince tuz, karabiber,
Yenibahar
1 demet dereotu
Üç buçuk su bardaðý etsuyu


Yemeðin Tarifi
Temizlenmiþ kemikli kuzu pirzolasýnýn taný fileto kýsmýný býçakla uzunlamasýna delin. Pilav için pirinci 40 dakika kadar sýcak, tuzlu suda bekletin. Suyunu süzdükten sonra bir kenara alýn.
Tencereye zeytinyaðý ve tereyaðýný aktarýn. Kýzdýrdýktan sonra çamfýstýðýný ekleyin. Hafifçe pembeleþmeye baþladýðýnda çok ince kýyýlmýþ soðaný ekleyin. 1-2 dakika sonra tavla zarý iriliðinde doðradýðýnýz tavuk ciðerini ekleyin. Rengi deðiþtikten sonra kuþüzümünü, þekeri ve baharatlarý ilave edin. Etsuyunu da ekledikten sonra birkaç dakika kaynatýn.
Baþka bir tencerede çok az yaðla, pirinci 6-7 dakika kavurun. Ciðerli etsuyunu ekleyin. Kuvvetli ateþte 2 dakika piþirin. Sonra ateþi kýsarak, suyunu çekene dek piþirin. Ateþin üzerinden indirdikten sonra ince kýyýlmýþ dereotunu ekleyin ve karýþtýrýn.
Hazýr olan pilavý delinmiþ pirzolanýn içine doldurun. Her iki tarafýný kürdanla kapatýn. Pirzolayý dövülmüþ sarýmsak, kýrýk tane karabiber, kekik, biberiye otu ve tuz ile baharatlayýn.
Çiçekyaðý sürün. 180 derece fýrýnda üzeri hafifçe kýzarana dek piþirin. Sýcak dilimleyerek, servis yapýn.

Yukar git